Genel

Esnaf Odası Kayıt Ücreti Güncel Tarife

Bir işletmeye sahip esnaf ve sanatkârlar, ekonomik destek için Esnaf Odalarından düşük faizli kredi çekebilmektedir. Esnafların Esnaf ve Sanatkarlar Odası üzerinden kredi çekebilmeleri için öncelikle oda kaydı yaptırmaları gerekmektedir. Oda kayıt işlemi ile beraber esnafların aynı zamanda sicil kayıtları oluşmaktadır. Kayıt sırasında esnaf ve sanatkarlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeleri tamamlayan ticaret erbapları, kayıt ücretini yatırdıktan sonra kredi başvurularında bulunabilirler.

Esnaf Odası Kayıt Ücreti her yıl enflasyon oranına göre değişiklik göstermektedir. Esnaf Kefalet Kredisi çekmek için yaptırılması gereken oda kaydı aslında en başında yaptırılması gerekmektedir. Esnaf Oda kaydı yaptırmadan dükkan açan kişilere ufak çaplı maddi cezalar verilmektedir. Oda kaydı yaptırmak isteyen kişilere yazımızın bu bölümünden sonra Esnaf Odası Kayıt Ücreti hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Esnaf Odası Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Esnaf Odası Kayıt Ücreti Güncel Tarife
Esnaf Odası Kayıt Ücreti Güncel Tarife

2020 yılında İstanbul, Ankara, Bursa başta olmak üzere tüm esnaf odaları kayıt ücretlerini güncellemiştir. Esnaf odalarında kayıt ücreti birinci oda, ikinci oda ve üçüncü oda statülerine göre değişiklik göstermektedir. 31 Aralık 2018 tarihinden bu yana esnaf kayıt ücreti ve yıllık aidat her yıl değişebileceği fiyat belirleme hakkı odalara bırakılmıştır.

2020 yılında asgari ücrete gelen zam sonrasında esnaf odası kayıt ücretinde de değişiklik olmuştur. Yeni oda kaydı ve masraflarının ücreti 2020 yılı için 295 TL olarak belirlenmiş durumda.

Esnaf Sicil Kayıt Evrakları

Esnaf sicil kaydı için esnaflardan bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler;

  • Kimlik belgesi
  • 1 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf
  • Vergi dairesi kayıt belgesi
  • İkametgah belgesi

Esnaf odaları ise kayıt işlemi sırasında vergi levhası fotokopisi, 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf, nüfus dairesi ya da muhtarlık tarafından onaylanmış nüfus sureti, BAĞ-KUR SSK NO talep edilmektedir. Kayıt ücretini ilgili IBAN numarasına yatırdıktan sonra dekontunu başvuru sırasında götürmeniz gerekecektir. Bu anlatımda bahsettiğimiz başvurular Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya esnaf odalarının başvurularıdır. Bulunduğunuz şehirdeki esnaf odaları ile iletişime geçerek başvuru sırasında ne talep ettiklerini öğrenebilirsiniz.

İşinize yarayabilecek bir konu olan Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar listemize burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu