İş Fikirleri

İşletmenizi Büyütmenin 10 Yolu

İşletme, şirket veya firma sahibi zaman içinde işlerinin büyütmeyi ister. Bu kararı alan her kişi hedeflerini gerçekleştirmek istiyorsa her zaman olduğundan çok daha fazla çalışmalı ve işine zaman ayırmalıdır. Eğer ki buna vakit yoksa bu karardan vazgeçmek en mantıklısıdır. Çünkü işinizi büyüttüğünüz takdirde her zamankinden daha fazla çalışmanız gerekecektir.

İşletmelerin, firmaların veya şirketlerin bu adımı atması bazen bir gereklilik ve hayatta kalma mücadelesi olmaktadır. Bu yolda çok fazla fikre, taktiğe ve öneriye ihtiyaç vardır. Ayrıca bu süreci yönetecek kişilerin doğru ve donanımlı kişiler olmaları gerekir. Bu süreci başarılı kılmak için çok büyük motivasyon ve sabır sahibi olmak gerekir.

İşletmenizi Büyütmenin Yolları

Yaptığınız İşe Hâkim Olun

İşinizle ilgili her şeyi öğrenmek sizi yaptığınız işe hakim kılacaktır. Olabildiğince araştırın ve kendinizi sürekli yenileyin. Pazarı ve piyasayı sürekli takip edin. Böylelikle rakiplerinizi tanıyabilecek ve onlarla daha kolay rekabet edebileceksiniz.

Risk Alın

İş dünyasında ki yatırımcılar tarafından bu yöntem genellikle tercih edilmez. Ama günümüz dünyasının en büyük yatırımcı ve girişimcilerinden olan Elon Musk bu konumuna her zaman daha çok risk alarak gelmiştir. Büyüme yolunda izleyeceğiniz stratejileri hayata geçirmekten korkmayın. Korkunuzu yenip risk almanız durumunda işletmenizin büyümesine katkı sağlayacak adımları atmış olacaksınız. Hiçbir yatırım risksiz değildir ve hiçbir başarıya risk alınmadan ulaşılmaz.

Yenilenin ve Güncel Olun

İş dünyasında rekabet edebilmek ve ayakta kalabilmek için gelişmelere ayak uydurmak son derece önemlidir. Ürünlerinizi veya hizmetinizi farklılaştırın. Bu sayede daha fazla müşteriye ulaşabilir ve daha fazla pazara girebilirsiniz.

Bayilik Verin

21. yüzyılda dünya çapında hizmet veren her firmanın büyüme hikâyesinde bayilik verme stratejisi vardır. Starbuck, Burger King, McDonald’s gibi firmalar sürekli dünyanın farklı yerlerinde şubeler açarak büyümüşlerdir.

Fuarlara Katılın

Globalleşen dünyada yaşanan değişimlerle birlikte rekabet ortamı eskisinden çok daha ileri düzeydedir. Sadece kaliteli mal üretmek ve doğru pazarı bulmak başarılı olmak için yeterli değil artık. Küreselleşme sayesinde tüketiciler aynı malı dünyanın farklı bölgelerinde ve farklı firmalardan çok kolay bir şekilde temin edebilmektedir. Bu yüzden işletmelerin pazarlama, reklam ve tanıtım stratejileri çok büyük önem kazanmıştır. Firmalar fuarlara katılarak tüketici ile etkileşime sokup talepleri birinci ağızdan ve etkili bir şekilde belirleme imkânı sunuyor. Fuarlar aynı sektörden farklı firmalarla iletişim olanağı ve o firmalarla bilgi paylaşımı yapabilme fırsatı sağlıyor.

İşinizi Dijital Ortama Taşıyın

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte artık çoğu insan günün büyük bir kısmını sanal ortamda geçiriyor. Günün gelişmelerine ayak uydurmak ve rekabet edebilmek dijital ortamda var olmak büyük önem arz ediyor. Dijital ortama firmayı taşıyın ve hedef kitlenizin zaman geçirdiği web sitelerini ve platformları belirleyin. Reklam vererek veya firmanızın hesabından o platformun diline uygun şekilde paylaşımlar yaparak daha çok kişiye ulaşın.

Başka Firmayla Birleşin veya Satın Alın

İş dünyasında çok fazla örneği olan bu adım sizi ve işletmenizi yukarı taşıyabilir. Yakın dönemde ki en büyük örnek Fecabook’un fotoğraf ve video paylaşım platformu instagramı satın almasıdır. İnstagram platformu Fecabook’un bünyesine girdikten sonra 1 milyar kullanıcıya kısa bir süre içinde ulaştı ve en popüler 3. Platform haline geldi. Başkalarıyla birlik olmak bazen farklı kapıları aralamanıza yardımcı olabilir.

İşletme nasıl büyütülür

Dünyaya Açılın 

Günümüz dünyasında diğer firmalarla rekabet etmek ve büyüyebilmek için uluslararası alanda çalışmak zorunlu hale gelmiştir. 1980’li yıllardan itibaren özellikle gelişmekte olan ülkelere yatırım yapmak önem kazanmıştır. Küreselleşme ile birlikte Çok Uluslu Şirketlerin sayısı giderek artmıştır. Sadece bir ülkenin pazarından ziyade bütün dünyayı pazar hedefi haline getirmek bir zorunluluk olmuştur. Bu yüzden siz de dışarıya açılma stratejisi izleyin. Uluslararası alanda iş yapmak her ne kadar zahmetli ve maliyetli bir iş olsa da sizi yukarı taşıyacak bir adım olabilir.

Yeni Fırsatları Belirleyin

Sürekli gelişen ve değişen dünyada yeni fırsatlar doğal olarak ortaya çıkmaktadır. İçinde bulunduğunuz sektörün hem ulusal hem de uluslararası verilerine hâkim olun. Rakiplerinizi, o bölgelerde ki dağıtım kanallarını, pazar potansiyelini ve hatta bölgenin nüfusunu bile öğrenin. Fırsatların doğru bir şekilde analiz edilip belirlenmesi işinizin geleceği açısından önemlidir. Pazarda ki değişim, o ülkenin yasal düzenlemeleri, teknolojik gelişmeler her zaman yeni fırsatlar doğurabilir ve bu fırsatlar hiç beklemediğiniz kadar sizi ileri taşıyabilir.

Sadık Müşteriler Edinin

İşinizi büyütme kararını aldıktan sonra daha fazla çalışmak yeterli olmayacaktır. Çünkü işinizi büyütmeniz için daha fazla sermayeye de ihtiyaç duyacaksınız. Sadık müşteriler edinmek bu noktada son derece önemlidir. Çünkü firmanıza sürekli sıcak para akışı sağlayacak olan kişiler sadık müşterilerinizdir. Sadık müşteriler tekrar tekrar alışveriş yapar ve normal müşterilerinizden daha fazla harcama yapar. Memnun kalınması durumunda size farklı müşterileri yönlendirebilir. Bir nevi sizin markanızın elçisi durumundadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu