Kredi Kartı

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Kredi kartı artık dünyada herkesin mutlaka cebinde bulundurduğu ancak oldukça az kişi tarafından bilinçli kullanılan bir ödeme aracıdır. Günlük yaşantımızda finansal işlemlerimizi oldukça kolay bir hale getiren kredi kartlarının bilinçsiz bir şekilde kullanılması pek çok problemi de beraberinde getirmektedir. Bu problemi yaşamak istemiyorsanız kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken belirli hususlar bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. 

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar yer almaktadır. Bu hususların başında ise kredi kartının bilinçli bir şekilde kullanılması gelmektedir. Aksi takdirde bilinçsiz bir şekilde kullanılan kredi kartları hem maddi açıdan hem de psikolojik açıdan birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Hesap Kesim Tarihlerini Takip Edin!

Kredi kartı kullanımında yapılan büyük yanlışlar arasında kullanıcıların son ödeme tarihlerine dikkat etmemesi gelmektedir. Kart kullanımız da son ödeme tarihine dikkat ederek gecikme faizi ödemeksizin fazlaca borçlanmadan ödeme yapmanız sizlere fayda sağlayacaktır.

İnternet Siteleri Üzerinden Yapacağınız Alışverişlerde Dikkatli Olun!

Dolandırılma ihtimaline binaen internet sitesi üzerinden yapacağınız alışverişlerde oldukça dikkatli ve özenli davranmanız gerekmektedir. Bilindik, kaliteli ve güvenilir siteler üzerinden alışveriş yapmanız dolandırılma riskinizi ortadan kaldırarak güvenli bir şekilde alışveriş yapmanıza imkân verecektir. 

Kredi Kartı Bilgilerinizi Kimseyle Paylaşmayın!

Kesinlikle dikkat etmeniz gereken ilk konu kartı bilgilerinin paylaşılmamasıdır. Kart şifreniz, kart numaranız ve CVC kodunu kimseyle paylaşmamanız dolandırılma riskinizi azaltacağı gibi aynı zamanda güvenliğiniz açısından da oldukça önemlidir. Eğer bilginiz haricinde kartınızdan alışveriş yaptığını düşünüyorsanız hemen bankanız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. 

Yapacağınız Alışverişlerinizde Bilinçli Bir Şekilde Davranın!

Nasıl olsa öderim mantığı ile hareket ederek alışverişlerini yapan birçok kişi sonucunda oldukça maddi sıkıntılar çekmektedir. İhtiyacınız kadar alışveriş yaparak kredi kartını bilinçli bir şekilde kullanmanız gereğinden fazla harcama yapmanızın önüne geçerek sizleri maddi anlamda rahatlatacaktır. 

Hesap Sonu Ekstrenizi Kontrol Edin!

Hesap sonu ekstrenizi kontrol etmeniz yapmış olduğunuz alışverişler için sizlere analiz yapmanızda fayda sağlayacaktır. Böylelikle harcamalarınızın nerelere ve ne kadar olduğuna dair bilgileri elde ederek bundan sonraki dönemlerde daha dikkatli ve özenli bir şekilde hareket etmeniz de sizlere yardımcı olacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu