Kredi Kartı

Kredi Kartı Yapılandırma İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı yapılandırma borcumuzu ödeyemediğimiz zaman yapılan işlemdir. Kredi kartı borcu yapılandırma ve bunun sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Kredi kartı hayatlarımıza oldukça kolaylık sağlasa da dikkatli bir şekilde kullanılmadığında büyük problemlerle bizi yüz yüze getirebilirler. Bankalar da ödenmeyen borçlar konusunda oldukça sert bir tavra sahiptirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda çözüm yöntemleri aramaya başlarız. Bu çözüm yöntemlerinden biri de kredi kartı yapılandırma işlemidir. Bu yazımızda kredi kartı borcu yapılandırması nedir ve nasıl işler sorularına yanıt arayacağız.

Kredi kartı yapılandırma

Kredi Kartı Borcunun Ödenemeyecek Duruma Gelmesi

Kredi kartınızı her zaman dikkatli bir şekilde kullanmalı ve ödemelerinizi hiçbir zaman aksatmamalısınız. Fakat bazı durumlarda yaptığımız harcamaları ödeyemeyiz ve üstüne binen faiz ile birlikte iyice ödenemeyecek bir duruma gelir. İlk ay asgari tutarınızı ödemediğinizde uyarı mesajları ve aramalar almaya başlarsınız. Çoğu zaman bankalar ödemeniz için size biraz daha süre tanır fakat bir süre daha borcunuzu ödeyemezseniz hakkınızda işlem başlatılır. Bu borcu nasıl ödeyebileceğiniz hakkında banka sizinle bir anlaşma yapmaya çalışacaktır. İşte burada kredi kartı yapılandırma işlemine başvurabilirsiniz. Bankalar ne kadar sert bir tavra sahip olsa da, borcunuzu ödeyeceğinizden emin olduktan sonra size her türlü kolaylığı sağlayabilirler.

Kredi kartı yapılandırma veya kredi kartı boru yapılandırması da diyebiliriz, gelirinize göre borcunuzu ödemeniz için bir ödeme planı oluşturulmasıdır. Bankadan bankaya değişen gerekli belgelerinizi alarak bankaya müşteri temsilcisiyle görüşmeye gidebilir ve borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Size ek masraflar çıkaracaktır fakat gelirinize göre bir aylık ödeme tutarı belirlenir ve taksit şeklinde borcunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Günümüzde ödenmeyecek borçlara erişmeden de borcunuzu yapılandırabilmeniz mümkündür. Hatta bunun için bankaya gitmeniz gerekmez. Yüklü miktarda yaptığınız kredi kartı alışverişleriniz için bankalar size ek taksit seçenekleri sunacaktır. Böylece bir nevi borç yapılandırması yapmış olabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ve Sonuçları Nelerdir?

Borç yapılandırması yapacak kadar ödeme problemleri yaşadıysanız, kredi kartınızın bir süre kullanımı kapatılacaktır ve findeks kredi notunuz oldukça düşecektir. Fakat borç yapılandırması ödemeleriniz bittikten sonra kendiniz tekrar bankalara kanıtlayarak kredi kartı kullanımına başlayabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Fakat eski kredi kartı limitinize ulaşmanız için ya ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekir ya da gelirinizin artmış olması gerekir. Aksi takdirde borç yapılandırma bankaların gözünde oldukça olumsuz bir etki bırakacaktır.

Kredi kartlarını her zaman dikkatli bir şekilde kullanmalı ve ödeyemeyeceğiniz borçların altına girmemelisiniz. Kredi kartı normalde hayatımızı kolaylaştırmalı bu sebeple zorlaştırmasına izin vermememiz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu